Mor Ho!

Mor ho! Turnaj národov je naprosto unikátny projekt našej zámockej skupiny historickej lukostreľby Aquilas. Toto medzinárodné kultúrno-športové podujatie, ktoré ďaleko presahuje hranice kategórií, mesta, krajiny či dokonca kontinentu podľa našich skromných informácii nemá v histórii Sveta obdobu. Luk ako zbraň a nástroj vojny rozdeľoval národy sveta celé tisícročia. Zároveň ale ľudstvo vďačí za svoj pokrok máloktorému vynálezu tak, ako práve luku. Turnaj Mor ho! má za cieľ nielen nájsť tých najlepších historických lukostrelcov súčasnosti, lukostrelecký národ, ale hlavne využiť luk nie ako nástroj vojny a rozdelenia, ale ako nástroj športu a kultúry, ktorý bude všetky zúčastnené národy a ľudí spájať. Luk a historická lukostreľba sú kultúrnym dedičstvom ,vo väčšej či menšej miere, takmer všetkých národov. Lukostreľba ako schopnosť odpradávna rozvíjala u jej nositeľa veľa ďalších pozitívnych mentálnych i fyzických vlastností. Od prvých jaskynných malieb cez najstaršie Egyptské hieroglyfy je ako kráľovská disciplína spojená s človekom, sprevádza ho stáročiami na jeho ceste vývojom civilizácií a nevytratila sa ani dnes, kedy dokáže ešte plniť aj v modernom svete úlohu výchovy k rešpektu, zmyslu pre fair play, duševnej rovnováhe i fyzickej zdatnosti. Náš turnaj, ktorý bude dúfam hodný, aby vzdal hold tomuto historickému fenoménu, ktorý sa nezávisle rozvinul na všetkých kontinentoch sveta počas jeho dejín a dejín ľudstva, nech je zároveň oslavou ľudského pokroku a rozumu, ktoré presunuli luk z bojových polí na športové a historické turnaje, kde dnes má silu robiť zo starých nepriateľov znovu priateľov. Pozývame všetkých tradičných a historických lukostrelcov Sveta, aby prišli sem k nám do srdca Európy, obohatili toto naše spoločné stretnutie, užili si spolu s nami krásne a jedinečné športové zápolenie, našu krásnu Slovenskú prírodu, svetoznámu pohostinnosť, naše kultúrne dedičstvo ale aj kultúrne dedičstvo všetkých ostatných zúčastnených národov.

Samotný turnaj pozostáva z troch hlavných častí. Cesta lukostrelca je disciplína dynamickej lukostreľby v ktorej každý účastník predvedie svoje zručnosti na trati zámockého parku dlhej 1430m a jej pätnástich terčoch. Tradičná a historická lukostreľba bude pozostávať z 25 verných replík historických terčov národov celého Sveta. Clout je známa historická lukostrelecká disciplína a preverí strelcov v streľbe na horizontálny terč na väčšiu vzdialenosť. Súčasťou turnaja bude aj samostatná súťaž v streľbe do diaľky (Flight). Sprievodnými akciami podujatia budú aj verejná strelnica, kde si tradičnú a historickú lukostreľbu budú môcť vyskúšať aj diváci a návštevníci turnaja, najväčšia dedina tradičných remesiel aká bola kedy v moderných dejinách Slovenska postavená a stredoveká hostina pre účastníkov turnaja, kde bude príležitosť nielen ochutnať výbornú tradičnú Slovenskú kuchyňu, ale aj užiť si kultúrny a veríme príjemný večer so starými i novými priateľmi.

Tešíme sa na Vás

Dávid Filip
Riaditeľ turnaja

Základné informácie o turnaji:

dátum: 31. 8. 2017 – 3. 9. 2017
miesto: Zámocký park Hlohovec, Slovensko
organizátor: Zámocká skupina historickej lukostreľby Aquilas Hlohovec
spoluorganizátor: Mestské kultúrne centrum Hlohovec
partneri: Svetová federácia tradičnej lukostreľby, mesto Hlohovec, Ministerstvo obrany SR, Hotel Jeleň

Všetky ďalšie potrebné informácie nájdete v pravidlách Turnaja ktoré sú k dispozícií na stiahnutie

Zámocký park sa nachádza priamo v meste Hlohovec a v bezprostrednej blízkosti najdlhšej slovenskej rieky Váh na ploche viac ako 16 hektárov a je zapísaný ako Slovenské kultúrne dedičstvo. Založený a vysadený bol na začiatku 19. storočia grófom Jozefom Erdedym. Je to zároveň najväčší platanový háj v strednej Európe.

Mesto Hlohovec sa nachádza 40 minút cesty autom od medzinárodného letiska M.R Štefánika v Bratislave a 70 minút cesty autom od letiska Schwechat vo Viedni. V prípade naplnenia ubytovacích kapacít v meste sú k dispozícií hotely a penzióny v okolitých mestách Trnava, Piešťany a Nitra ktoré sú od miesta turnaja vzdialené max. 30 minút jazdy autom.

Slovensko je členom Európskej Únie a Schengenského priestoru.

Platidlom u nás je Euro, štátny jazyk Slovenský.

Štartovné na turnaji je vo výške 50 eur pre dospelých a 30 eur pre juniorov do 14 rokov.
Sprievodné osoby je vstup zdarma. Štartovné poplatky poslúžia na zabezpečenie stravy pre účastníkov, (piatok, sobotu, nedeľu) vrátane bohatej stredovekej hostiny v sobotu večer. Taktiež nám pomôžu zabezpečiť materiálne a technické vybavenie turnaja a ďalšie nevyhnutné výdavky.

Každý účastník tiež dostane niekoľko darčekov od našich sponzorov a partnerov.

Viac informácii o mieste turnaja, meste Hlohovec a Slovensku sa dozviete na linkoch nižšie

Turnaj národov
Tournament of nations
Tурнир народов